Diversitate multiculturală. Viață. Culoare. Sunete. Ritm!

Scris de R.M. – CARANSEBEȘ – Toate acestea aduse de sute de copii în Parcul Teiuș miercuri, pentru câteva ore, prin festivalul organizat în cadrul proiectului „O șansă pentru comunitățile marginalizate din municipiul Caransebeș”. „Un proiect frumos, dar greu, o sărbătoare a copiilor. Activitățile au fost dintre cele mai frumoase, copiii au jucat fotbal, au făcut gogoși, au desenat pe asfalt, au asistat la teatru pentru copii, la dansuri moderne și populare, nu s-au plictisit”, a precizat primarul Felix Borcean, care s-a aflat în mijlocul celor mici.

dsc_9066.jpg

Picture 1 of 208

Ucenicie in curtea Caromet

Scris de N.C. – CARANSEBEŞ – Chiar dacă a pierdut mulți angajați după 1989, Caromet Caransebeș continuă să se implice în viața comunității. De curând, societatea caransebeșeană a acceptat să ia mai mulți tineri sub aripa sa, pentru diferite stagii de ucenicie, sprijinind astfel municipalitatea în proiectul „O șansă pentru comunitățile marginalizate din Caransebeș”, proiect cofinanțat din Fondul Social European, prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020. Axa Prioritară 4 – Incluziunea socială și combaterea sărăciei.

„Vreau să vă spun că am găsit o deschidere totală la dl Octavian Dena, managerul de la Caromet, din prima dânsul s-a arătat dispus să ne ajute, luând în stagii de ucenicie pentru diferite meserii tineri din Caransebeș. Carometul este un model pozitiv de implicare în viața comunității noastre și sper ca exemplul lor să fie și un imbold pentru alte firme din municipiu și din zonă, care să ne sprijine în munca noastră de a dezvolta abilitățile tinerilor, de a-i forma, ajuta profesional și a le găsi posibilități de angajare”, a declarat primarul Felix Borcean. Continuă lectura „Ucenicie in curtea Caromet”

Milioane de euro pentru comunitatile defavorizate

Scris de Răzvan Mihalcea – CARANSEBEŞ – Potrivit edilului municipiului Caransebeş, prin bugetul său, un proiect care urmează să fie implementat este o şansă pentru aceste comunităţi.

Proiectul „O șansă pentru comunitățile marginalizate din municipiul Caransebeș” a fost lansat oficial joi, la Caransebeș, în cadrul unei conferințe la care au participat conducerea municipalității, partenerii proiectului și alți factori care își vor da mâna timp de 3 ani în încercarea de a ridica nivelul de trai pentru 650 de persoane, adulți și copii, din zonele cu probleme ale Caransebeșului. Un proiect consistent, așa cum l-a catalogat primarul Felix Borcean, cu o valoare care se apropie de jumătate din bugetul anual al Primăriei: „Un proiect de mare amploare, care se adresează comunităților marginalizate din Caransebeș. Suntem conștienți că greul de acum începe. Ca să vă faceți o imagine mai clară, valoarea acestui proiect este de 5,5 milioane euro, adică jumătate din bugetul anual al Primăriei, iar acești bani, într-o formă sau alta, intră în comunitatea din Caransebeș, o sumă uriașă. E o șansă extraordinară pentru municipiul nostru, un proiect demarat în mandatul fostului primar Marcel Vela”. Continuă lectura „Milioane de euro pentru comunitatile defavorizate”

Barăcile din Balta Sărată și „blocurile NATO” din Caransebeș se schimbă la față

„Primarul Caransebeșului, Felix Borcean, a semnat contractul de finanțare pentru proiectul „O șansă pentru comunitățile marginalizate din Caransebeș”, derulat prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020. Proiectul are o valoare de peste 24 de milioane de lei și este destinat unui număr de 220 de copii și 380 de adulți care locuiesc acum la barăcile din Balta Sărată, la blocul „Nato” din cartierul Țiglărie și în incinta fostului Spital de Psihiatrie din zona Țarină și care vor beneficia, pe lângă reabilitarea și extinderea locuințelor, de servicii educaționale, medicale sau de integrare pe piața muncii”, a postat Primăria Caransebeș pe contul său de pe o rețea de socializare. Continuă lectura „Barăcile din Balta Sărată și „blocurile NATO” din Caransebeș se schimbă la față”

Obiectivul general al proiectului este de a contribui la reducerea numărului persoanelor de etnie romă și a celor de alte etnii aflate în risc de sărăcie din zonele marginalizate identificate, printr-o abordare integrată, adaptată nevoilor cu care locuitorii acestor zone se confruntă zi de zi. Continuă lectura „Începere proiect „O șansă pentru comunitățile marginalizate din municipiul Caransebeș”, COD SMIS 2014: 101559”

modelmic

În cadrul şedinţei extraordinare care a avut loc la jumătatea lunii august, consilierii locali au aprobat proiectul intitulat „O şansă pentru comunităţile marginalizate din municipiul Caransebeş”.

Prin intermediul acestuia, se urmăreşte abordarea integrată a comunităţii marginalizate, în special a celei formate din persoane de etnie romă, prin organizarea unor activităţi menite să susţină scopul proiectului, cum ar fi reabilitarea de locuinţe sociale, acţiuni de prevenire a părăsirii timpurii a şcolii şi facilitarea accesului la educaţie, sprijin pentru facilitarea accesului pe piaţa muncii a tinerilor prin organizarea de stagii de ucenicie, organizarea de cursuri de calificare, acordarea de microgranturi pentru demararea de afaceri şi asigurarea de consiliere profesională, furnizarea de servicii medico-sociale integrate, precum şi organizarea de activităţi de tipul „şcoală după şcoală”.

Continuă lectura „Autoritățile locale caută o șansă pentru comunităţile marginalizate din Caransebeş”